Mamak Belediyesi İstiklal Marşı’nın Kabulünü Kutladı
img

Mamak Belediyesi İstiklal Marşı’nın Kabulünü Kutladı

İstiklal Marşı, bir dava adamının gönlünden geçenlerin kaleme yansımasıdır

 

Mamak Belediyesi İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 94. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinliği kapsamında Bedirhan Gökçe’yi Mamaklılarla buluşturdu. Mamak Belediyesi Prof. Dr Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programda sahne alan Bedirhan Gökçe, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini seslendirerek, yorumladı. İstiklal Marşı'nın yazılma süreci ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatının konu edildiği programda İstiklal Marşı’nın yalnızca bir marş olmadığını dile getiren Akgül, bu dava adamının, düşünce adamının gönlünden gelenlerin kaleme yansımasıdır dedi. Akgül, “Biz tarihimizden aldığımız güç ile geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Milletin ruhunu yansıtan İstiklal Marşımızın mısraları, milletimizin ortak sesidir. Akif’in dediği gibi Asım’ın nesli, bugün burada toplandı. Bu millet şanlı tarihinde çok büyük badireler atlattı. İstiklal Marşı’nın yazılmasına sebep olan zorlu günlerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyorum” dedi.

 

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümünde hoşaf ve ekmek

Mart Ayı’nın kendileri için dolu dolu geçecek bir ay olacağını kaydeden Akgül, Mamak Belediyesi, Mamak Kaymakamlığı, Mamak Müftülüğü ve Mamak İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında 3 gün sürecek bir program hazırlayarak Çanakkale Şehitleri’ni anacaklarını söyledi. 16 Mart Pazartesi günü saat 14.00 ‘da Cebeci Askeri Şehitlik önüne çelenk bırakarak, Mamak Caddesi boyunca Mamak Pazaryerine kadar mehter takımı eşliğinde 5 bin kişilik bir grupla yaklaşık 1 saatlik yürüyüş gerçekleştireceklerini belirten Akgül, pazaryerinde Çanakkale platformu oluşturacaklarını söyledi. 3000 öğrenciye Çanakkale kumanyası olan hoşaf ve ekmek ikram edileceğini kaydeden Akgül, 18 Mart tarihine kadar çeşitli etkinliklerle Mamak’ta Çanakkale ruhunu yaşatacaklarını söyledi.

 

İstiklal Marşı’nın ilk kelimesi Peygamberimizden ilham alınarak yazıldı

İstiklal Marşı’nın yazım sürecinin ve daha sonrasının ele alındığı programda Mehmet Akif Ersoy'u yakından tanımak isteyenler için bilgiler paylaşan Bedirhan Gökçe, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nın ilk sözcüğü olan “Korkma”yı da, Peygamberimizin hicret ederken Sevr Mağarası’nda Hz. Ebubekir'e söylediği “Korkma ey Ebu Bekir, Allah bizimledir” sözünden ilham alarak yazıldığını belirtti. Çanakkale Savaşları üzerine de bir şiiri bulunan İstiklal Şairi’nin anıldığı programda Gökçe, Milli Mücadele döneminde Mehmet Akif Ersoy’un anıları ile İstiklal Şairi’nin milli marşı yazma sürecine de değindi. Programa katılan öğrencilere teşekkür eden Gökçe, Akif’in şiirlerinde belirttiği “Asım’ın nesli” ifadesinin muhatabı gençleri görmenin ve coşkusuna şahit olmanın Akif’i haklı kıldığını belirtti.

 

Akif’i anlamak

Akif’in İstiklal Marşı için teklif edilen ödülü almadığını, İstiklal Marşı’nın altına ismini dahi yazmadığını hatırlatan Gökçe, İstiklal Şairi’nin vefatından sonra nasıl defnedildiğini de anlattı. Tabutunun Türk Bayrağı’na sarılmadığını, üniversite öğrencilerinin omuzlarında mezarlığa taşındığını aktaran Gökçe, gençleri Akif’i anlamaya ve onun eserlerini okumaya çağırdı. Gökçe, Akif’e devlet sahip çıkmaz ise millet sahip çıkmıştır dedi. Programa Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve eşi Zeliha Akgül, Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özer, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, birim müdürleri, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Mamak Müftüsü Muharrem Genç, muhtarlar, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 


Habere Ait Resimler