Başbakan Davutoğlu Mamak’ta kura çekilişi ve toplu açılış gerçekleştirdi
img

Başbakan Davutoğlu Mamak’ta kura çekilişi ve toplu açılış gerçekleştirdi

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm kuraları çekildi

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mamak’ta uyguladığı Dünya’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 1056 konutun kura çekilişi, Hatip Çayı Parkı ve Mamak Belediyesi’nce ilçeye kazandırılan birçok tesis ve sosyal donatı alanının açılış törenine katıldı. 80 metrelik 352, 100 metrekarelik 576, 120 metrekarelik de 128 adet konutun sahiplerinin noter huzurunda belirlendiği törende, hak sahipleri yepyeni ve modern evlerine kavuşmanın sevincini Başbakan Davutoğlu ile birlikte yaşadı. Hatip Çayı Parkı’nda düzenlenen kura ve açılış töreninde açılış konuşması gerçekleştiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, yıllardır cezaevi, çöplüğü ve gecekondu ile anılan Mamak’ın Ak Belediyecilik ve Ak iktidar ile Ankara’nın parlayan yıldızı haline geldiğini kaydetti. Akgül, kentsel dönüşüm projeleri, hastaneleri, üniversitesi, şehir stadı, spor salonları ve sosyal tesisleri ile Ak Belediyeciliğe yakışır hizmetlerin Mamak’ta adım adım ilerlediğini söyledi. Mamak Belediyesi olarak toplam değeri 200 milyon TL’yi bulan tesisleri Mamaklıların hizmetine açmaktan duyduğu mutluluğu belirten Akgül, çalışmalarda kendilerine verdikleri destekten dolayı “Başbakanımıza ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza şahsım ve Mamaklılar adına teşekkür ediyorum. Konutlarımız ve tesislerimiz Mamak’ımıza hayırlı olsun” dedi. Toplu açılış töreninde ilk kurayı Başbakan Ahmet Davutoğlu çekerek, konut sahiplerine iyi günlerde oturmaları temennisinde bulundu.

 

Mamak bir semboldür

Mamak’ın bir sembol olduğunu belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Eski Türkiye ile Yeni Türkiye arasındaki farkın sembolü Mamak’tır” dedi. Eski Mamak’ın hapishanesi, işkence odaları çöplüğü ve gecekondusu ile anıldığını belirten Davutoğlu, “Şimdi ise kentsel dönüşüm ile huzurla, büyümeyle, insanca yaşama ile anılıyor. Ak Parti iktidarı ile birlikte Mamak’ın da, Ankara’nın da, Türkiye’nin de kaderi değişti. Hapishane ile anılan semtler, artık yükselen Türkiye’nin yükselen semtleri olarak anılıyor. Biz istiyoruz ki, Mamak gibi Ankara gibi Türkiye’de de bu değişim görünür bir şekilde yaşansın” dedi.

 

Birileri hapishane kurar işkence yapar, birileri hastane kurar şifa dağıtır

 

Yeni bir şehir zihniyetini hayata geçirmek için yola çıktıklarını belirten Başbakan Davutoğlu, Mamak Belediyesi’nin Samsun Yolu’nda başlattığı 200 yataklı devlet hastanesi projesinin kendilerini çok memnun ettiğini belirterek “Mamak’a inşallah 200 yataklı akıllı hastane kazandırıyoruz. Birileri Mamak’a hapishane kurar işkence yapar Eski Türkiye, birileri de Mamak’a akıllı hastane yapar şifa verir bu da Yeni Türkiye. Hapishane ile hastane arasındaki fark, eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farktır. Bu projenin tamamlanması ile Mamak’ın karakteri, görüntüsü ve Mamaklıların hayat standartı değişecek. Bu yeni şehir zihniyetinde çöplükler yok, gecekondular yok, insan onuruna yakışmayan hiçbir yapılaşma olmayacak. Ankara İstanbul ile güzellikte yarışıyor. Mamak, yeşil alan ile birlikte bu kentsel dönüşümü yaşayacak” dedi.

 

Davutoğlu’ndan çay sözü

Davutoğlu evlerinin balkonlarından kendilerini çay içmeye davet eden vatandaşlara da seslenerek, “Mamak’a ayrıca geleceğiz, Belediye Başkanımız Mesut Bey ile birlikte ev ev Mamak’ı dolaşacağız” dedi. Mamak’ın artık unutulan ve olumsuzlukları ile anılan bir ilçe olmayacağını belirten Davutoğlu, “Eski Mamak gitti, Yeni Mamak geldi. Eski Türkiye gitti, Yeni Türkiye geliyor. Yapılan hizmetler Ankara’ya da, Mamak’a da hayırlı olsun” dedi.

 

Dört yıl içinde Mamak’ı bitirmiş olacağız

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında detaylı bilgi vererek, kura töreni sonrasında 1. etap kapsamında bugüne kadar sözleşme yapan tüm hak sahiplerinin konutlarının teslim edilmiş olacağını belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek; “Ankara Büyükşehir ve Mamak Belediyemizin açılışıyla karşınızdayız. En önemli işimiz 7 milyon metrekarelik alanı ile Dünyanın en büyük dönüşüm projesi olan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesinde 1056 konutun kurasının çekilmesi. Proje 14 mahalleyi kapsıyor. 11 etap halinde yürütüyoruz. 13 bin 5 yüz gecekondu vardı. 8288 gecekondu sahibi ile anlaşma yaptık. Bugünkü kura sonucunda projemiz kapsamında 3311 adet konutu teslim etmiş olacağız” dedi. Ayrıca birinci etap kapsamında 32 bin 047 metrekarelik bir inşaat alanına sahip ticaret alanında çalışmaların devam ettiğini belirten Gökçek, “Yılsonu itibariyle bitmiş olacak. Bu ticaret alanlarında özellikle kurulacak olan mobilya showroom, siteleri buraya getirecek” dedi. Gökçek bu hizmetlerin devamının Ak Parti iktidarının devam etmesiyle ivme kazanacağının altını çizerek, “İnşallah istikrar devam edecek ki, Ak Parti tek başına iktidar olacak ki bu parkları açalım, önümüzdeki dört yıl içinde Yeni Mamak’ı tamamlayalım. Ahmet Davutoğlu Başbakan olacak. Biz de Mamak’ı bitirmiş olacağız” dedi.


Habere Ait Resimler