Değişim ve dönüşümde belediyenin rolü
img

Değişim ve dönüşümde belediyenin rolü

 

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Server Vakfı tarafından her hafta düzenlenen “Çarşamba Sohbetleri” programına konuk oldu. Program kapsamında Kentsel dönüşümde belediyelerin rolü konulu sunum gerçekleştiren Akgül, Ankara’nın arazi bakımından üçüncü, nüfus bakımından dördüncü en büyük ilçesi olan Mamak’ın kısa zaman içerisinde gerçekleşen değişim ve dönüşümünü anlattı. Vakıf binasında gerçekleşen sunuma Akgül’ün yanı sıra Mamak Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Gültekin, Başkan Yardımcısı Erdoğan Karadağ ve vakıf üyeleri katıldı.Mamak’ta uygulanan kentsel dönüşüm projeleriyle ilçenin çehresinin değişerek, cazibe merkezi haline geldiğini ve yaşam alanlarıyla örnek bir ilçe olduğunu kaydeden Akgül, ilk olarak gecekondu sorununu ortadan kaldırmak için hızlı bir imarlaşma ve kentsel dönüşüm çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.

 

Üç ayrı yöntemle değişim ve dönüşüm

Kentsel dönüşümün Mamak’ın değerine değer kattığını kaydeden Akgül, ilçede dönüşümün artık hız kesmeyeceğini, sürecin belirli bir plan ve program çerçevesinde işlediğini vurguladı. Vatandaşlarla diyalogu elden bırakmadıklarını belirten Akgül, kimseyi kırıp, incitmeden gecekondu yıkımlarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Başarılı bir şekilde yürütülen kentsel dönüşüm projelerinin amacına ulaşmasında hükümet başta olmak üzere, TOKİ'nin ve Büyükşehir Belediyesinin de büyük desteğinin olduğunun altını çizen Akgül, Mamak’ta yedi ayrı kentsel dönüşüm projesinin uygulandığını belirterek, TOKİ, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve özel müteşebbisler olmak üzere üç ayrı yöntem kullanarak ilerlediklerini söyledi.

Her alanda dönüşüm yapıldı

Mamak halkı için sadece kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar yapmadıklarını aynı zamanda çok sayıda bilgi evi, aile merkezi, gençlik merkezi, kapalı pazar alanları, spor tesisleri gibi yatırımların da hayata geçtiğinin altını çizen Akgül, sosyal ve kültürel dönüşüme katkı sağlayan alanları da kurduklarını belirtti. Akgül, “Mamak’ta dönüşüm sadece konutlarla değil. Yaşam alanları oluştururken, sosyal dönüşümü de aynı anda gerçekleştiriyoruz. Çok ciddi mesafe katettik” diye konuştu. Akgül konuşmasını soruları cevaplandırarak sona erdirdi.


Habere Ait Resimler