Akgül’den Arife Nine’ye Yayla Sözü
img

113 Yaşındaki Arife Nine’ye Sürpriz Anneler Günü Ziyareti

 

Akgül’den Arife Nine’ye Yayla Sözü

 

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ankara’nın en yaşlısı, Türkiye’nin de en yaşlı annelerinden biri olan 113 yaşındaki Arife Demir’i ziyaret ederek Anneler Günü’nü kutladı. 7 çocuğundan birini 11 yıl önce trafik kazasında kaybeden ve üzüntüden geçirdiği felç sebebiyle yatağa mahkûm olan Yozgatlı Arife Nine’nin ölmeden önce tek isteği, gençliğinde inek sağıp, türkü söylediği köyünün yaylasına tekrar gidebilmek. Mamak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Evde Sağlık Ekiplerince 4 yıldır takip edilerek, periyodik olarak muayenesi gerçekleştirilen yaşlı nineye Başkan Akgül, yaylaya götürme sözü verdi. Duygulu anların yaşandığı ziyarette, annelerin 365 gün hatırlanması gerektiğinin altını çizen Akgül, “Türkiye’nin en yaşlı annelerinden biri olan Arife ninemizi ziyaret ettik. Anneyi cenneti ayakları altına serecek kadar kutsal sayan dinimiz onları üzmememiz ve onlara iyi davranmamız konusunda uyarmaktadır. Toprağa özlem, geçmişe özlemdir. Arife ninemizi yaylaya götürmek boynumuzun borcudur” dedi.

 

Uzun ömrü ve zekasının sırrı “Ceviz”

Akgül’ün ziyaretinden habersiz olan yaşlı anne şaşkınlığını gizleyemedi. Yaşlı ninenin elinden öperek çiçek veren Akgül, 113 yaşında olmasına rağmen geçmişi çok iyi hatırlayan Arife Nine’ye uzun ömrü ve zekâsının sırrını sordu. Yaylada geçirdiği günleri özlediğini belirterek, gençliğinde çok ceviz yediğini ve uzun ömrünün sırrının ceviz olduğunu söyleyen Arife Nine, “Gençliğimde çok çalıştım. Bağ, bahçe eker, dikerdim. Toprak işleriyle çok uğraştım. Yaylada soğuk sular içtim. İnek sağdım, türkü söyledim. En çok da ceviz yedim” dedi.

 

O benim annem gururla bakıyorum

Akgül’e ziyarette Meclis Başkanvekili Erdal Ak ve Mamak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mustafa Yüksel de eşlik etti. 4 yıldır annesinin bakımını üstlendiğini belirterek Akgül’ün sürpriz ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarını kaydeden kızı Elif Eğilmez de, “Anneler gününde hatırlanmak çok güzel bir duygu. Annem gururla bakıyorum. Onun bana küçük çocukken baktığı gibi” dedi.


Habere Ait Resimler