Mamak’ın kahraman gazileri
img

Mamak’ın kahraman gazileri  

15 Temmuz hain darbe kalkışmasının ilk anından itibaren tankların önüne çıkarak darbeye karşı kahramanca bir duruş sergileyen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ilçede bulunan darbe gazilerini ziyaret etti. Akgül, darbe girişimin ilk anında sokağa çıkarak kurşunların, tankların üzerine kahramanca yürüyen ve demokrasiye canı pahasına sahip çıkan kahraman gazilerle sohbet ederek moral verdi. Akgül ilk olarak Kızılay’da sağ bacağından yaralanarak gazi olan polis memuru Alaaddin Korkmaz’ı ziyaret ederek başladı. 42 yaşında ve iki çocuk babası olan Alaaddin Korkmaz o gece yaşadıklarını şöyle dile getirdi: “Çatışmaların başladığı andan itibaren aklımıza gelen ilk şey eğer biz sabaha kadar direnebilirsek bu hain girişimi bastırabiliriz düşüncesi oldu. Şehit olmak bizlere ecdat mirası şimdi iyileşip yeniden işimizin başına dönmek istiyoruz” dedi.

 

Uyanınca ilk darbeyi sordum

Akgül’ün ziyaret ettiği bir diğer darbe gazisi de polis memuru olan Ahmet Erdem. Ankara Emniyet Müdürlüğü önündeki çatışmalarda gazi olan Ahmet Erdem omzuna isabet eden şarapnel parçalarıyla ağır şekilde yaralandı. Evli ve 2 çocuk sahibi olan Erdem: “Bir yandan askerler ateş açıyordu diğer yandan helikopterler tarıyordu. Yaralandıktan sonra hastaneye kaldırılarak ameliyata alındım. Sabah kendime geldikten sonra uyanır uyanmaz ilk sorduğum şey darbe girişiminin ne olduğuydu” dedi.

 

Sivil araçlar bile tarandı

Abidinpaşa Mahallesi’ndeki gazi ziyaretlerini tamamlayan Akgül daha sonra Kutlu Mahallesi’nde ikamet eden darbe gazisi İsmail Ayyıldız’ı ziyaret etti. Darbe girişiminin ilk anından itibaren arabasına binerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne hareket eden İsmail Ayyıldız aracının tarandığını dile getirerek: “Külliye’nin önünde aracımız tarandı ve ben belimden yaralandım.  Yolumuzu kesen askerler bize araçtan inerek sürünmemizi söyledi. Onlara yaralandığımı söylememe rağmen askerlik yapmadınız mı diyerek dalga geçtiler. 15 Temmuz benim doğum günümdü başkanım biz o gün gazilik madalyası aldık” dedi.

 

Kurşun telefona isabet etti

Darbe girişiminde hemen evinden fırlayarak TRT’ye giden bir diğer Mamaklı gazide 29 yaşında olan Ali Aydoğan. Misket Mahallesi’nde ikamet eden kahraman gazi sol ayağından iki kurşunla yaralanıyor. Aydoğan telefonuna isabet eden kurşunla daha büyük bir felaketten kurtuluyor. Darbe gecesi yaşananları ise: “Üzerimde bulunan cep telefonuna isabet eden kurşunun hızını cep telefonu keserek daha büyük bir felaketin önüne geçti. Çanakkale ruhu bu milletin içinde her zaman var ve biz bu ruhla meydanları o hainlere terketmedik” dedi.

 

Çanakkale ruhunu gördüm

Darbe girişiminde gazi olan bir diğer gazi de polis memuru da Salih Aydemir. 44 yaşında ve 3 çocuk babası olan Salih Aydemir Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde gazi oldu. Sağ bacağından kurşunlarla sol bacağından da şarapnel parçalarıyla yaralanan Aydemir yaşadıklarını şöyle özetledi: “İki yıldır bu hain örgüte karşı istihbarat topluyorduk. Bu örgütle bağlantılı olan kişilerin listelerini kurumlara ulaştırdık. Tanklara müdahale esnasında vurulduk ancak orada Çanakkale ruhunu gördük. Vurulup düşen bir vatandaşın yerini hemen bir başka vatandaş tıpkı Çanakkale’deki gibi devralıyordu” dedi.

 

Şehidin anne ve babasından vakur duruş

Gazi ziyaretlerinin ardından Akgül darbe girişimi esnasında şehit düşen sivil vatandaş Yusuf Çelik’in Kayaş Mahallesi’nde ikamet eden anne ve babasına taziye ziyaretinde bulundu. Baba Hilmi Çelik ve Anne Hatice Çelik’in vakur duruşları ise dikkatlerden kaçmadı. Olay gecesi yaşadıklarını anlatan Baba Hilmi Çelik oğluyla son olarak gece yarısı konuştuğunu dile getirdi. Baba Çelik: “Mesele vatansa gerisi teferruattır” dedi.

 

Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokağa çıktık

Darbe girişiminde göğsünden, alnından ve sırtından şarapnelle yaralanan bir diğer Mamaklı gazide Bülent Kayalı. General Zeki Doğan Mahallesi’nde ikamet eden Kayalı 35 yaşında ve bir çocuğu var. Genelkurmay’ın önünde yaralanan Kayalı: “Cumhurbaşkanımızın çağrısını duyduktan sonra evlere sığamadık. Evden çıkarak hızlıca Genelkurmay’ın önüne geçtik. Bu gün olsa yine bu hainlerin önüne aynı kararlılıkla dikilirim” dedi. Akgül’e ziyaretlerinde Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammet Abdullah Özer ve Mamak Belediyesi Meclis Başkan Vekili Erdal Ak’da eşlik etti.

 


Habere Ait Resimler